Doskonały rok SM Bieluch
2024-12-20 by pakopaw_nabieluchPomimo zawirowań na rynku mleczarskim, rosnących kosztów produkcji i cen surowca, mijający 2024 rok był dla Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch z Chełma wyjątkowo dobry. Pod kierownictwem nowego prezesa firma stale się rozwija, modernizuje, wprowadza nowe produkty i inwestuje w ogólnopolską promocję. A wynik finansowy pozwala na wpłacenie wysokich premii dostawcom i pracownikom. Jak działalność podsumowuje i ocenia prezes spółdzielni, Paweł Rysak?
– Rok 2024 był rokiem wielu zmian w naszej firmie. Tuż po objęciu stanowiska w październiku 2023 roku rozpocząłem organizowanie pracy „po swojemu”. Wytyczyłem priorytety w poszczególnych działach, które wdrażane były przez cały mijający rok. Dzisiaj mogę powiedzieć, że były to dobrze obrane kierunki, które pozwoliły na właściwy rozwój naszej firmy oraz na osiągnięcie wyjątkowych wyników finansowych w porównaniu do poprzednich lat. Dzięki temu mogliśmy w ostatnich miesiącach tego roku wypłacić wysokie premie zarówno dla naszych dostawców, jak i całej załogi – mówi Paweł Rysak, prezes SM Bieluch i w punktach wylicza konkrety, które udało się zrealizować na przestrzeni ostatnich 15 miesięcy, odkąd objął stanowisko.
1. Odbudowa kurczącego się od lat skupu mleka o ok. 4 % do tzw. optymalnego, stabilnego poziomu, pozwalającego na bezpieczny zapas pozyskiwanego surowca. W 2024 roku udało się nawiązać współpracę z trzema nowymi dostawcami mleka, których gospodarstwa znajdują się na naszym terenie skupowym.
2. Odmłodzenie zaniedbanego w ostatnich latach taboru samochodowego w dystrybucji. Zakup chłodni 18 paletowej, 8 paletowej, naczepy 27 paletowej oraz dwóch ciągników siodłowych.
3. Zakup maszyny nalewająco-pakującej do wiader 5 i 10 litrowych z dodatkową barierą w postaci folii na wieku wiadra.
4. Kapitalne remonty kilku wiodących maszyn pakujących na działach produkcyjnych.
5. Kapitalny remont jednego kotła węglowego wraz z wymianą wszystkich filtrów pyłowych na kotłowni.
6. Dokończenie instalacji antywybuchowej na proszkowni.
7. Wymiana przestarzałych izolacji na rurarzach parowych oraz wody lodowej.
8. Dalsza rozbudowa instalacji wykorzystania wody wtórnej, która przynosi znaczne oszczędności wody.
9. Prace związane z przystosowaniem jednego z pomieszczeń na główny magazynek chemiczny.