Lata 1994 – 2004
2024-05-16 by jacek_nabieluchW 1994 roku, po upadku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włodawie, rolnicy z gmin Hańsk, Urszulin, Stary Brus i Wyryki zaczęli dostarczać mleko do Spółdzielni w Chełmie. W tym samym roku czterech rolników – Eugeniusz Brzozowiec, Czesław Rybak, Marianna Szadziuk i Julian Błaszczuk – zainwestowało w nowoczesne zbiorniki chłodnicze na mleko, co pozwoliło na poprawę jakości dostarczanego surowca.
Rok 1995 przyniósł znaczącą zmianę – Spółdzielnia zmieniła nazwę na Spółdzielnia Mleczarska BIOMLEK w Chełmie i uruchomiła produkcję popularnych serków Bieluch i Smakosz na nowej, ultrafiltracyjnej linii produkcyjnej.
W 1996 roku, po upadłości OSM Hrubieszów, rolnicy z gmin Hrubieszów i Horodło dołączyli do Spółdzielni, poszerzając jej bazę surowcową. Kolejne lata przynosiły dalszy rozwój – w 1998 roku do Spółdzielni przystąpili rolnicy z gmin Mircze, Uchanie i Werbkowice.
W 1999 roku uchwalono „Program rozwoju bazy surowcowej oraz modernizacji Zakładu”, który miał na celu dostosowanie Spółdzielni do standardów sanitarno-weterynaryjnych Unii Europejskiej na lata 1999–2005.
W 2001 roku, po upadku OSM Łaszczów, Spółdzielnia BIOMLEK zyskała nowych dostawców mleka z gmin Telatyn i Ulchówek, podczas gdy zakład został przejęty przez Spółkę Lacpol.
Rok 2003 był kluczowy pod względem inwestycji – oddano do użytku nowoczesny system odbioru mleka, linię do produkcji napojów fermentowanych, nowy magazyn na materiały bezpośrednie oraz strefy sanitarne. W tym czasie wdrożono również systemy bezpieczeństwa żywności HACCP oraz zarządzania jakością ISO 9001, które później zostały certyfikowane.
W 2004 roku Spółdzielnia Mleczarska BIOMLEK osiągnęła kolejny sukces, zostając zakwalifikowaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jako Zakład uprawniony do handlu na rynku wspólnotowym Unii Europejskiej. Na rynek wprowadzono także nowy regionalny produkt – Mleko 2% „Nadbużański Dzban”.